היסטוריה: השלום עם סודן מתקדם, ביקור גלוי של שר המודיעין בחרטום

כהן עמד כראש משלחת משותפת של משרד המודיעין והמטה לביטחון לאומי • השר נפגש עם הנשיא עבד אל-פתאח אל-בורהאן גורמים רשמיים בממשלת סודאן.
אריאל כהנה, ישראל היום

עולים דרגה ביחסים: שר המודיעין הישראלי אלי כהן ערך היום (שני) ביקור מדיני בסודאן והפך לשר הישראלי הראשון שעורך ביקור גלוי במדינה שעימה רקמה ישראל יחסים לאחרונה. כהן עמד כראש משלחת משותפת של משרד המודיעין והמטה לביטחון לאומי, שיצאה בשליחותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.השר כהן ערך את הביקור המדיני בבירת המדינה חרטום, ושם נפגש עם גורמים רשמיים מתחומי ההגנה והמודיעין. במסגרת הביקור, נפגש השר עם נשיא סודאן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, עם שר ההגנה יאסין אברהים ועם בכירים נוספים בממשל הסודאני.

המשלחת שחזרה הערב לישראל טרם סגירת נתב״ג, היו ראשי אגפים במשרד המודיעין ובמל"ל, וכן גורמים ממשרדי ממשלה נוספים שנועדו לפגישות עבודה עם מקביליהם הסודאנים. השיחות עסקו במגוון נושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים ולראשונה נחתם מזכר הבנות בנושאים אלו בין שר ההגנה של סודאן לשר המודיעין.

הצדדים דנו ביציבות הביטחונית האזורית שהיא חיונית לפיתוח כלכלי והצדדים יעמיקו את שיתוף הפעולה המודיעיני. כמו כן עלתה האפשרות לצירופה של ישראל למועצת הים האדום בה חברות בנוסף מצרים וסעודיה.בתחום הכלכלי חברי המשלחת הישראלית העלו בפגישות שורה של פרויקטים כלכליים משותפים פוטנציאליים, בדגש על תחומי המים, החקלאות, אנרגיה מתחדשת, בריאות ותעופה. שיתוף הפעולה התמקד באפשרות להקמת פרויקטיי תשתיות, לרבות מתקני התפלה ואנרגיה מתחדשת, הדרכות בעיקר בתחומי החקלאות וקידום משלחות עסקיות של חברות ישראליות לפיתוח התחומים שנידונו. 

כמו כן סקרו שלטונות סודאן את ההתקדמות בעניין ביטול חוק החרם כנגד ישראל וכן בתיקון החוק הקובע מאסר למהגרים סודנים, לרבות אלו שבישראל, שחוזרים חזרה לסודן.

שר המודיעין אלי כהן התייחס לביקור ואמר: "אני סמוך ובטוח שהביקור הזה הניח את היסודות לשיתופי פעולה רבים וחשובים, שיסייעו הן לישראל והן לסודאן, וליציבות הביטחונית באזור, ויעמיקו את הקשרים שלנו עם אפריקה ויובילו להסכמים נוספים עם מדינות באזור. המרחק הגיאוגרפי הקצר בין המדינות מגביר את החשיבות הבטחונית של ההסכם ואת הפוטנציאל הכלכלי. היחסים עם סודאן הן הודות להשקעה שהוביל ראש הממשלה במדינות אפריקה בשנים האחרונות והמעורבות האמריקאית שאני מאמין שתמשיך גם תחת ממשל ביידן. אנו מודה לאל-בורהאן על קבלת הפנים בחמה והזמנתי אותו לבקר בירושלים בירת ישראל". כזכור, לפני פחות משבועיים ולראשונה מאז נחתמו הסכמי אברהם, התקיימה ועידת זום בין שרי האנרגיה של ישראל, מרוקו, סודן, מצרים, בחריין, איחוד האמירויות וארצות הברית. הוועידה ההיסטורית התקיימה בעקבות המפגש המוצלח שהתקיים באבו דאבי בחודש שעבר בין שרי האנרגיה של ישראל, איחוד האמירויות, בחריין וארה"ב. במסגרתו החליטו השרים להיפגש בשנית ולהרחיב את שיתוף הפעולה בתחום האנרגיה גם עם מרוקו, וסודן, שאיתן נחתמו לאחרונה הסכמי נורמליזציה.