"שיפור ביחסי ישראל ואפריקה – מעבר לפינה"

מחקר של משרד המודיעין מצא: ניתן להתמקד בקידום אינטרסים משותפים עם שש מדינות • בין הממצאים: "סין וטורקיה מגבירות אחיזתן ביבשת"

מתוך כ־1,400 הצבעות באו"ם בנושא הסכסוך הישראלי־ערבי מאז 1990, מדינות אפריקה הצביעו עם ישראל רק במיעוט זעום מהמקרים. כך מצא מחקר גדול שנערך בשיטות חדשניות, מטעם משרד המודיעין. הן עושות כך משום שמדובר ב"הצבעה גושית" של מדינות אפריקה עם הפלשתינים ונגד ישראל.

המחקר, שעשה שימוש בשיטת "נתוני ענק" (Big Data), בחן את פוטנציאל הקשרים בין ישראל למדינות אפריקה, בהתבסס על 150 מאגרי מידע שונים. הממצאים העיקריים הם שישראל יכולה לגרום – בטווח זמן מהיר יחסית – לשש מדינות באפריקה לשנות את אופן ההצבעה שלהן, אך הדבר מותנה בקידום אינטרסים משותפים לאותן מדינות ולישראל. במסקנה חשובה לא פחות, חוקרי משרד המודיעין מתריעים כי טורקיה וסין מגבירות את אחיזתן באפריקה. המחקר מצא כי "טורקיה, רק בעשור האחרון הגדילה את כמות הנציגויות הרשמיות שלה באפריקה כמעט פי ארבעה". עוד מודגש כי סין מרחיבה מאוד את השקעותיה ביבשת.

על רקע זה מציע המחקר להתמקד בשש מדינות. טוגו, רואנדה, דרום סודאן, קמרון והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. על מנת לקרב אותן, על ישראל לסייע להן "ב'סלילת דרך' עבורן להישגים שונים בוושינגטון". נוסף על כך, על פי החוקרים, ישראל יכולה לשתף פעולה עם מדינות אלה בתחומי הביטחון השוטף והלוחמה בטרור, בניית תשתיות, ניצול משאבי הטבע וטכנולוגיה. יצוין כי בפועל, לפחות בחלק מתחומים אלה, אכן שיתופי הפעולה קיימים ומתחזקים זה מספר שנים.

"עבור כלל המדינות בולט כי הנכס הייחודי ובעל המשקל הרב ביותר שמחזיקה בו ישראל למולן הוא 'פתיחת הדלת' והתקרבות לוושינגטון וקידום אינטרסיהם למולה. יכולות ישראל לתרום למדינות מידע ואמצעים בתחומי השכלה ואקדמיה, חקלאות, בריאות ומים, יכולים להוות נדבך משלים לעניין היחסים עם ארה"ב בסך המאמץ הישראלי לשינוי דפוס ההצבעה", נכתב בפרק המסקנות.

עם זאת, החסם העיקרי בפני חיזוק הקשרים עם מדינות אפריקה, הוא העובדה שהן נשלטות בידי דיקטטור. "גורם מפתח המשפיע ביותר על יכולתה של המדינה לנקוט קו פרו־ישראלי יותר, הוא דמותו של המנהיג, ההיסטוריה שלו, הלגיטימציה שלו בזירה הבינ"ל ובעיני השותפות האפריקניות", מסיקים החוקרים. שר המודיעין, אלי כהן, אמר ל"ישראל היום" בתגובה למחקר כי "אפריקה היא יבשת גדולה וחשובה, שמדינותיה מצביעות ומשפיעות על החלטות הקשורות לישראל בפורומים אזוריים ובינלאומיים רבים. לחלק מאותן מדינות יש אינטרסים משותפים עם ישראל, מה שפותח בפנינו הזדמנויות רבות לשיתופי פעולה בתחומי הביטחון, הכלכלה, האנרגיה, החקלאות ועוד – שיכולים לתרום לביטחון הלאומי של ישראל מחד, ולסייע לאותן מדינות מאידך. נפעל על בסיס העבודה להעמיק את הפעילות ולחזק את הקשרים של מדינת ישראל באפריקה". 

פורסם: ישראל היום.