על רקע משבר הקורונה: יוזמת סוף שבוע ארוך של השר אלי כהן חוזרת

האם בקרוב יוכרז סוף שבוע ארוך בישראל, שבמסגרתו אחת לחודשיים יהיה יום ראשון חופשי מעבודה? על רקע משבר הקורונה חזרה ההצעה מלפני שנים אחדות לשולחן והפעם, בניגוד לעבר, ההסתדרות תומכת במהלך, לצד ארגוני הסוחרים, ענפי המלונאות והבידור וארגונים חברתיים. במסגרת התוכנית יוחלו שישה סופי שבוע ארוכים בשנה.

ל-ynet ולממון נודע שהיוזמה מקודמת כעת על רקע משבר הקורונה, שהשפיע דרמטית על שיעורי האבטלה והקטין את הצריכה במשק. השינויים הללו הובילו את יוזם התוכנית, אלי כהן, לשעבר שר הכלכלה וכיום שר המודיעין, לחדש את המגעים בנושא.

התוכנית נתמכה בעבר בהתלהבות על ידי המלונאים ובעלי החנויות, בשל התחזית לגידול משמעותי בחופשות ארוכות ובקניות בחנויות שיהיו פתוחות בימי ראשון. גם ארגונים דתיים תמכו בתוכנית, שכן היא מאפשרת יום חופש שאינו שבת או חג לציבור הדתי.השר כהן קיים בימים האחרונים פגישות עם גורמים שונים בנושא, ואף נפגש עם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שהביע תמיכה במהלך זה בניגוד לדעת קודמו בתפקיד, כיום שר המשפטים, אבי ניסנקורן.

ההצעה קודמה בכנסת ה-20 על ידי השר כהן, כיו"ר ועדת הרפורמות, ואף אושרה בקריאה טרומית, אך ההסתדרות, שמייצגת את העובדים, העדיפה את החלופה להורדת שעות העבודה השבועיות מ-43 ל-42 שעות. נכון להיום, עדיין מדובר במספר שעות עבודה שבועיות מהגבוהים בעולם. במדינות ה-OECD מדובר בכ-40 שעות בשבוע בלבד.

בין השיקולים שבבסיס היוזמה: צמצום שעות העבודה השבועיות יצור ביקוש לעובדים נוספים, כך ששיעור האבטלה יקטן. בד בבד, תוספת ימי החופש תביא לצריכה מוגברת באופן שיחזק את העסקים ויחזיר את המשק לפעילות מלאה.

שר המודיעין אלי כהן, יוזם המהלך: "המעבר לסופ"ש ארוך בעת הזו יהווה בשורה חשובה למשק הישראלי וטומן בחובו תועלות רבות, כשהעיקרית והחשובה שבהן תהיה הקטנת אחוז האבטלה.