שר הכלכלה חתם על הקלות דרמטיות ביבוא אישי

פורסם בכלכליסט. 12.05.19

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, חתם על צו יבוא אישי שמטרתו להקל על היבוא האישי, וליישם את ההקלות שקידמה הממשלה הקודמת בתחום הרגולציה.

הצו הוא אחד הכלים להגברת התחרות והפחתת יוקר המחיה ובמסגרתו יינתנו הקלות ביבוא אישי של תוספי מזון, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה, חלפים לרכב ומוצרי תעבורה כגון כיסא בטיחות לרכב, קסדות, מוצרים למערכת בלימה, שואבי אבק, מקררים, מגהצים, מדיחי כלים, תנורים, מחשבים, טלוויזיות, טאבלטים, מדפסות ועוד.

על פי הצו, הכמות המותרת ביבוא למוצרי צריכה לשימוש אישי תהיה עד חמש יחידות או 1,000 דולר. במוצרים עבורם יידרש אישור, הזמן המקסימלי למתן אישור יהיה יומיים, למעט בתחום התקשורת והתחבורה, לגביהם יעמוד הזמן על 14 יום בשנתיים הראשונות ולאחר מכן על חמישה ימים.

במוצרים לשיפוץ או בניית בית, יוכל הצרכן לייבא כמויות גדולות יותר, כל זמן שיוכיח שהיבוא משמש לבנייה או שיפוץ.

על פי נתונים שמסר משרד הכלכלה בתחומים שחשופים למסחר מקוון ויבוא אישי, ירד המחיר בין השנים 2011-2017. כך בקוסמטיקה נרשמה ירידה של קרוב ל- 20%, במערכות צפייה ושמע ירידה כ- 50%, בתחומי ההלבשה והנעלה ירידה של כ- 10%, ובריהוט וציוד לבית ירידה של כ-15%. עוד נמסר כי 10% מסל הצריכה של משק בית בישראל מקורו ביבוא, לעומת 19% במדינות OECD, והיבוא האישי נועד להתמודד עם הפער הזה.